Najlepsze kolory do sypialni

Jaki kolor będzie odpowiedni do sypialni?

Dobór kolorów w sypialni nie jest tylko kwestią gustu. Zespół naukowców z Edinburgh Sleep Centre w Wielkiej Brytanii dokładnie przeanalizował temat, badając 2000 domów i wyciągnęli zaskakujące wnioski: nocowanie w sypialni o nieodpowiedniej barwie może skrócić Twój sen o 25%!

Naukowy dobór kolorów do sypialni

Zdaniem badaczy najlepszy jest kolor niebieski. Działa pozytywnie na zdrowie obniżając ciśnienie i tętno, dzięki czemu zapewnia lepszy wypoczynek. Długość snu w pokoju o tej barwie to średnio 7 godzin i 52 minuty. W trosce o spokojny sen warto więc zastanowić się nad zastosowaniem niebieskiego koloru w sypialni, ale z umiarem, by nie był on zbyt przytłaczający. Zamiast przemalowywać wszystkie ściany na niebiesko, polecamy pomalować tylko jedną ścianę lub nakleić na nią fototapetę z niebieskimi elementami , do której dobrać można kilka elementów, takich jak poduszki czy narzuta w niebieskim kolorze.

Jakie jeszcze kolory niosą dobry sen?

Kolejne miejsca przypadły sypialni z dodatkami:
- żółtymi (7 godzin 40 minut);
- zielonymi (7 godzin 36 minut);
- srebrnymi (7 godzin 33 minuty).
Ostatnie miejsca zajmuje wystrój brązowy, szary i (uwaga! najgorszy!) fioletowy – zapewniający jedynie 5 godzin 56 minut snu.

Dlaczego naukowcy odradzają tak modny w tym roku fiolet?

Stymuluje mózg, pobudza wyobraźnię i podświadomość, utrudniając zasypianie. Świetny wybór do pracowni, lecz nie do sypialni! Naukowcy zgromadzili też pikantniejsze statystyki.

Jak kolor sypialni oddziałuje na pożycie małżeńskie?

Czerwień, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie sprzyja pożyciu małżeńskiemu: pary sypiające w czerwonym wystroju robiły to trzykrotnie rzadziej niż ich odpowiednicy z pokojów w barwie beżowej!

Dodatki do sypialni

Zdecydowałeś się podążać za wytycznymi brytyjskich naukowców? A może chcesz rzucić im rękawicę i pobić rekord najdłuższego snu w fioletowej sypialni? Tak czy inaczej, warto uzupełnić wystrój o odpowiednie dodatki. Znakomicie sprawdzą się świece, dodające uroku i romantyzmu, a także miękki dywan zapewniający komfort i dodający wnętrzu przytulności. Ciekawą odmianą wnętrza będzie również fototapeta z romantycznym pejzażem lub obraz z subtelnym motywem kwiatowym. Natomiast do sypialni w jednolitym, mocnym kolorze idealnie pasują białe akcenty. Możemy też zdecydować się na zaskakujący ruch, odmieniając pokój kolorowym obrazem – w jednobarwnym pokoju stanie się przebojem.

Sypialnia jest wnętrzem, które powinno zapewnić dobry sen, żebyś budził się rano pełen energii. Dlatego przy wyborze kolorów najlepiej postaw na jedną kojącą zmysły barwę. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu możesz łatwo odmienić całe wnętrze kilkoma śmiałymi dodatkami.

Zobacz również: