Jak urządzić mały pokój dzienny?


Koszty zakupu mieszkań w mieście rosną. W odpowiedzi na to zaczęły powstawać mikroapartamenty, których całkowita powierzchnia ma mniej niż 12 metrów kwadratowych! Skoro można zmieścić całą kawalerkę w prostokącie 3 na 4 metry, to można też swobodnie urządzić taki pokój – trzeba tylko pamiętać o kilku sprytnych sztuczkach.

Jaki kolor dobrać do małego pokoju?


Optymalnym rozwiązaniem są przeszklenia, które dodają przestrzeni, ale i ujmują prywatności. Poza tym nie zawsze można je zastosować ze względów technicznych. W niewielkiej przestrzeni najlepszym wyborem są jasne barwy, odcienie bieli i beżu, które odbijają światło powiększając optycznie wnętrze.

Dobry efekt daje zbliżenie barw ścian i podłogi: zaciera granicę między nimi. Dzięki temu pokój wydaje się większy. Możemy dorzucić akcenty zielone i niebieskie – patrząc na nie mamy złudzenie oddalania się. Pamiętaj, że poziome paski poszerzają, a pionowe wysmuklają!


Wyposażenie do małego pokoju


Podstawą w aranżacji małej przestrzeni są wielofunkcyjne meble: łóżka z szufladami, a także pufy i stoliki ze schowkami. Łóżko składające się pionowo to prawdziwy sojusznik: z prostokąta 200x140cm może schować się do szafy o wymiarach 40x140cm, zmniejszając zajmowaną przestrzeń o 80%! Dobrym pomysłem jest zabudowanie całej ściany szafą z drzwiami przesuwnymi w jasnym kolorze.

Fototapety 3D sposobem na optyczne powiększenie pokoju


Jeszcze lepiej na całej ścianie nakleić wielką fototapetę 3d, która optycznie powiększy przestrzeń pokoju.

Niewielkiemu pokojowi można dodać przestrzeni rozświetlając wnętrze i ograniczając liczbę przedmiotów. Naszymi sprzymierzeńcami są: jasne kolory, uniwersalne meble i jednolita konwencja kolorystyczna. Wykorzystując te wskazówki z pewności zyskamy wizualnie kilka metrów kwadratowych przestrzeni.

Zobacz również: